See makeileva on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "makeilevampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "makeilevin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeileva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilev",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "makeileva (comparative makeilevampi, superlative makeilevin)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal"
},
"expansion": "(informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"derived": [
{
"word": "makeilevasti"
}
],
"glosses": [
"flattering, saccharine, syrupy"
],
"id": "en-makeileva-fi-adj-ZtGgFNA~",
"links": [
[
"flattering",
"flattering"
],
[
"saccharine",
"saccharine"
],
[
"syrupy",
"syrupy"
]
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯leʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ˌle̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑ"
}
],
"word": "makeileva"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "makeileva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 93",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makeilla"
}
],
"glosses": [
"present active participle of makeilla"
],
"id": "en-makeileva-fi-verb-Be3x6a82",
"links": [
[
"makeilla",
"makeilla#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"informal",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯leʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ˌle̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑ"
}
],
"word": "makeileva"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish informal terms",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eʋɑ",
"Rhymes:Finnish/eʋɑ/4 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "makeilevasti"
}
],
"forms": [
{
"form": "makeilevampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "makeilevin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeileva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeilevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeileviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeileviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeileviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilevineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilevinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilev",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "makeileva (comparative makeilevampi, superlative makeilevin)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal"
},
"expansion": "(informal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"flattering, saccharine, syrupy"
],
"links": [
[
"flattering",
"flattering"
],
[
"saccharine",
"saccharine"
],
[
"syrupy",
"syrupy"
]
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯leʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ˌle̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑ"
}
],
"word": "makeileva"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish informal terms",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eʋɑ",
"Rhymes:Finnish/eʋɑ/4 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "makeileva",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "makeilla"
}
],
"glosses": [
"present active participle of makeilla"
],
"links": [
[
"makeilla",
"makeilla#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"informal",
"participle",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯leʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯ˌle̞ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑ"
}
],
"word": "makeileva"
}
Download raw JSONL data for makeileva meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.